Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Det går stærkt i Agro Food Park i Aarhus for tiden.
Efterspørgslen på at blive en del af netværket er nu så stor, at Agro Food Park i begyndelsen af det nye år påbegynder opførelsen af endnu en bygning, som skal skabe rammer for endnu flere virksomheder og medarbejdere i Agro Food Park, der i dag består af 80 virksomheder og mere end 1.200 medarbejdere, som arbejder inden for fødevaresektoren.
Kontorfællesskabet bliver på 8.000 kvadratmeter, og bygningen har projektnavnet Treeren. Som navnet antyder, bliver det det tredje kontorfællesskab i området, hvor inkubationsmiljøer og start ups inden for landbrugssektoren kan samarbejde.
Byggeriet påbegyndes i januar 2021 og forventes at stå færdigt medio 2022.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.