Lyt til artiklen Afspiller
Hele artiklen læst op
0:00 / 0:00

Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.

Som noget nyt er arrangementet Sund Jord flyttet fra de tidligere års indendørs lokaler med en række teoretiske indlæg. I år foregår arrangementet ude i marken med mere praktiske demonstrationer af Conservation Agriculture (CA).

Det oplyser Agrovi, der igen i år indbyder alle interesserede til at høre om og se på CA og de fordele, som dette dyrknings-princip har.

Sund Jord-arrangementet afvikles derfor i marken på Aagaard Gods ved Gørlev på Vestsjælland tirsdag den 31. oktober fra kl. 9.00, hvor godsets markbrug præsenteres.

I år vil den kommende Sund Jord-dag udelukkende foregå i marken på Aagaard Gods med forskellige praktiske demonstrationer. Her fra sidste års Sund Jord-dag. Arkivfoto: Jesper Hallgren

I år vil den kommende Sund Jord-dag udelukkende foregå i marken på Aagaard Gods med forskellige praktiske demonstrationer. Her fra sidste års Sund Jord-dag. Arkivfoto: Jesper Hallgren

Økonomi og stabilitet

Derefter går man i marken for at se strategier for beskidte marker inden vinteren, kontrol af væselhale i vintersæd, snakke startgødskning og kontrol af snegle samt se på maskinparken til CA.

Efter frokost er der faglige indlæg om økonomi ved CA, og om hvordan man sikrer stabilitet ved CA-dyrkningen i fremtiden.

Det koster 349 kroner at deltage, og tilmelding foretages på Agrovis hjemmeside.

Planter