I Danmark var det i 1990’erne især hvid og gul lupin, der blev dyrket, men på grund af anthracnose, som er en meget tabsvoldende svampesygdom, forsvandt de fra markedet og blev i stedet erstattet af smalbladet lupin også kaldet blå lupin.
Nu er der et muligt comeback for hvid lupin på vej, da der i Tyskland er godkendt tre nye sorter, der alle tegner positivt.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I dag
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.