Ny forretningsmodel skal styrke generationsskifterne i dansk svinebrug

Ny forretningsmodel skal gøre det nemmere at komme i gang som svineproducent. Kommende direktører og kapital er allerede på plads, nu mangler blot en række driftsanlæg med plads til minimum 1.000 søer.

Efter en årrække med svære kår har 2019 været et glimrende år for de danske svineproducenter. Men selvom de gode priser på svinekød spreder glæde og større interesse i branchen, løser det ikke de kommende års udfordringer i forhold til generationsskifte rundt i landets svineproducenter.

Den helt store udfordring er den store økonomiske investering, der i dag skal til for at starte en svineproduktion, fortæller Lars Boje, medstifter af konsulentvirksomheden Boje & Ladekjær, og uddyber:

- Som ny landmand skal du typisk stå med 20 procent af købsprisen. Det kunne bedre lade sig gøre, da en gård kostede ti millioner, men i dag hvor prisen på en rentabel dansk svineproduktion nemt kan beløbe sig til 50-100 millioner kroner, er det altså svært at rejse 20 procent af kapitalen som ene landmand, fortæller Lars Boje.

Det betyder, at der er færre nye landmænd, som kan komme i gang som svineproducenter, og det er en af grundene til, at Boje & Ladekjær i samarbejde med en række investorer har udviklet en ny forretningsmodel.

Styr på kapitalen

Hielke Wiersma er projektleder på den nye forretningsmodel

- Vores koncept ser på svineproduktion med udgangspunkt i en mere klassisk virksomhedsopbygning. Vi deler nemlig svineproduktionen op i tre: Kapital, direktør og driftsanlæg, siger Hielke Wiersma.

Kapitalen var første vigtige skridt på vejen.

- Mens kapitalfonde typisk investerer i de fysiske aktiver, har vi brug for investorer der, ligesom os, ser mulighederne i at investere i driften. For de fleste investorer, er det her en ny måde at tænke investering på, men de kunne se potentialet – både i driften og i vores helt klare setup og store fokus på ledelsessystemet, fortæller Hielke Wiersma.

Det betyder, at der i dag står en gruppe relevante investorer klar til at investere i dansk svineproduktion. De kommer med forskellige erfaringer og baggrunde, så de – foruden økonomi – kan bidrage med netværk og viden i den enkelte produktion.

Hjemmeside forklarerede modellen

Med kapitalen sikret, var næste skridt at finde de helt rigtige direktører, og det skulle foregå online.

- Vi lavede hjemmesiden direktør.nu, hvor vi forklarer om modellen. Vi lancerede siden og idéen op mod den store svinekongres i Herning i 2019 og ventede spændt på reaktionerne, fortæller Hielke Wiersma.

 Og reaktionerne viste sig at være meget positive, alt imens gode bud på direktører tikkede ind i mailboksen og en grundig udvælgelsesproces blev sat i gang.

- Vores koncept ser på svineproduktion med udgangspunkt i en mere klassisk virksomhedsopbygning. Vi deler nemlig svineproduktionen op i tre: Kapital, direktør og driftsanlæg.

Hielke Wiersma, Boje & Ladekjær

Fem direktører på plads

Selvom det nye koncept tager udgangspunkt i de mere klassiske virksomhedsmodeller, kan en direktør til en svineproduktion nemlig ikke vælges ud fra helt de samme principper som for eksempel en direktør til en produktionsvirksomhed.

- Det unikke i landbruget i forhold til andre mere traditionelle virksomhedsformer er, at det kræver en stor tilstedeværelse af direktøren. Det kræver hands-on hele tiden, fordi det er biologi, vi arbejder med. Her kan du ikke slukke for lyset klokken 16. Det kræver en helt unik ledertype med kæmpe passion og arbejdsmoral, fortæller Lars Boje.

Efter en række samtaler har Lars og Hielke nu valgt fem direktører, som skal være med til at starte projektet. Direktørerne kommer typisk med en uddannelse som landmand og ledelseserfaring fra landbrug eller større virksomheder. De bliver medejere af svineproduktionen, mens Boje & Ladekjær kommer med finansiering og et velfungerende ledelsessystem inklusiv alt fra sparring til software.

Driftsanlæg søges

Med både kapital og direktører på plads, mangler projektet nu kun ejendommene for at blive en realitet.

- Vi efterlyser lige nu driftsanlæg, som vi kan leje i en årrække på for eksempel 10-15 år med plads til minimum 1.000 søer. Geografisk har alt interesse, men det er udelukkende driftsanlægget, vi er interesseret i; det er her vores direktører er specialiserede, siger Lars Boje.

 Alternativt generationsskifte

Svineproduktioner over hele landet står i de kommende år overfor en udfordring i forhold til kommende generationsskifter. Med denne forretningsmodel håber Lars blandt andet at afhjælpe den udfordring.

- Landmanden får en økonomisk stærk og seriøs lejer, som kan overtage anlægget og eventuelle medarbejdere. Det kan endda være, at han selv kan blive boende i hovedbygningen, mens anlæggene kører videre under en af vores direktører. Vi tænker, at det giver sikkerhed for landmanden: at hans livsværk kører videre, medarbejdere fortsat har job, og familien kan blive boende – alt efter, hvad han selvfølgelig ønsker, fortæller Lars Boje.

teba

Læs også