Olieprisen fortsætter med at falde, og den langsigtede ned-trend er for så vidt intakt. Den langsigtede trend er fortsat nedadgående for det sorte guld. Dog er der ikke sket det stor for olieprisen den seneste uge.
I sidste uge handlede olieprisen således til 77 dollar pr. tønde. Det er stort set den samme pris, som olie handles til den dag i dag. Der er en stor usikkerhed om retning på olimarkedet i de her dage. Skal olieprisen fortsætte ned, eller er en ny optur i støbeskeen?
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. september 2026
9 min · I går
Politisk opbrud, dyrere kvælstofregulering og lysere udsigter for griseproducenterne. Her er dagens vigtigste landbrugsnyheder.
Ugegraf for Brent olie, første position i dollar pr. tønde. Prisen for Brent-olie handler i sidelæns handel for tiden. Skal det gå op eller ned herfra?. Det tegner mere på nedtur end optur.