De store aktieindex rykker voldsomt ned verden over efter udbruddet Coronavirus. Lang tid inden aktierne begyndte at falde, fik vi indikationer på at det ville ske, før eller siden, ved at kigge på guldprisen. Guldprisen har været kraftigt stigende i lang tid og det er tegn på at investorerne er usikre for deres investeringer i aktier. Investorerne har blot manglet et argument for at sælge ud af aktier.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.