Vækker ord som konjunkturer, investering og råvaremarkeder interesse, er der god grund til at møde op på et af Agrocuras infomøder i løbet af de næste par måneder.
Agrocura afholder i løbet af februar og marts infomøder, der giver aktuel viden om udviklingen i konjunkturer samt udviklingen på råvare- og investeringsmarkeder. Derudover gives input til redskaber, der kan bruges i optimeringen og risikostyringen af egen virksomhed.
Første møde afholdes på Holmegaard Gods på Midtsjælland den 25. februar, og efter yderligere fem møder afsluttes runden hos fondsmæglerselskabet Agrocura selv i Aabenraa den 17. marts.
Tilmeldingsfristen er seneste tre hverdage før hvert møde.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
13. oktober 2026
9 min · I går
Spildevand i Folketinget, presset dansk frugt og grønt, intelligent landbrug og nye vilkår for sukkerroer. Få også fristen for gratis afhentning af bigbags.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.