- En gummiged kan være udmærket til mange ting. Men skal der virkelig flyttes noget jord i en fart, kan den slet ikke være med en rigtig dozer - eller traxavator, som en larvebåndsdozer af det verdenskendte mærke Caterpillar egentlig hedder.

Det siger dozerfører Kurt Østerby, der tidligere på året fyldte 80 år, og som de seneste godt 25 år har været ansat hos entreprenør Poul Elmelund Sørensen, »Poul Dozer«, hvis virksomhed er hjemmehørende på adressen Middelfartvej 701 i Korsebjerg ved Blommenslyst lidt vest for Odense. Og hvor Kurt Østerbys 25-års jubilæum bliver markeret med åbent hus, fredag den 31. august klokken 13-16.

Første gang, Kurt Østerby satte sig i førersædet på en Caterpillar - en Cat 955H - var i 1962, da han var 24 år. Og bortset fra en periode på 18 år, hvor han kørte lastbil hos ERA-Transport i Odense, har de store gule »Cats« lige siden dengang for 56 år siden været hans foretrukne arbejdsredskab.

Læs mere om jubilaren i ugens LandbrugFyn.