Køer blev påkørt på fynsk landevej: Nu leder politiet efter kvægavleren
Tidligt onsdag morgen kørte en bil ind i tre-fire køer på en landevej på Østfyn. Nu søger politiet ejeren af køerne.

Fyns politi måtte rykke ud til et trafikuheld på Østfyn tidlig onsdag morgen, hvor et køretøj havde ramt tre-fire køer. Foto; Rigspolitiet
Kort inden kl. 04.40 onsdag morgen kørte en bil ind i tre-fire køer på landevejen mellem Nyborg og Svendborg. Ved uheldet blev bilen svært beskadiget, og en af køerne kom slemt til skade. Det skriver Fyens Stiftstidende.
Nu vil politiet gerne i kontakt med ejeren af kvæget, da de ikke på nuværende tidspunkt har kunnet komme tæt nok på koen til at aflæse øremærkningen.
- Vi er til stede derude nu, men de andre køer skærmer for dén, der er blevet ramt. Det er som om, at de kan mærke, at den ikke har det godt. Den står på benene, men har det rigtig skidt, siger Sten Nyland, der er vagtchef ved Fyns Politi.
Bilisten kom ikke noget til ved uheldet.