Bjarne Brixen, stifter af virksomheden Easy Gain og forhandler af den danskproducerede gennemløbsvægt, der produceres af Agrisys, er repræsenteret på Agromek for første gang – netop på standen hos Agrisys.
- Jeg har allerede solgt de første to (vægte, red.), lød det fra Bjarne Brixen, da Effektivt Landbrug mødte ham på åbningsdagen inden klokken 11.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
15. oktober 2026
9 min · I går
Fejl i kvælstofberegningerne udløser kritik af ministeren og krav om at sætte reguleringen på pause. Vi gennemgår fejlen og reaktionerne.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.