Mælkeproducent vil have ændret Arlas afregningsmodel
Mælkeproducent fra Lolland vil have ændret Arlas afregningsmodel for fedt og protein. Modellen er for gammeldags, og den tager ikke højde for markedets enorme efterspørgsel efter fedt, lyder argumentet.
Det er på høje tid at få ændret Arlas afregningsmodel. Det mener den lollandske mælkeproducent Bjarne Pedersen, der har 800 jersey- og RDM-køer i stalden.
- Markedet skriger efter fedt. Men Arlas afregningsmodel tager overhovedet ikke højde for den aktuelle markedssituation. Det bekymrer mig.
- Sådan som afregningsmodellen er nu, så bliver andelshaverne ikke tilskyndet til at producere mere fedt, siger han.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.