Eksperter foreslår flere ændringer af vandløbsreguleringen
Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) fik i går overbragt anbefalinger fra det ekspertpanel, som igennem det meste af 2017 har arbejdet på at komme med anbefalinger til en ny vandløbsregulering. Ministeren er meget positiv.

Effektivt Landbrug var med, da ekspertpanelet, der har lavet nye anbefalinger omkring vandløbsreguleringen, i går præsenterede sine anbefalinger til miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V). Formand for panelet var Lollands viceborgmester og tidligere minister Henrik Høegh (V) (til venstre). Foto: Lasse Ege Pedersen
Nu ser det måske ud til at kunne lysne for de landmænd, der i de seneste år har bøvlet med oversvømmede marker.
I hvert fald præsenterede et ekspertpanel med viceborgmester i Lolland Kommune, Henrik Høegh i spidsen, i går i Miljø- og Fødevareministeriet sit bud på, hvordan man igennem lovgivningen kan hjælpe med at løse de problemer, som den stigende nedbør over Danmark medfører.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her