Esben Lunde Larsen i Agerskovhallen
Miljø- og fødevareministeren møder landbruget på fem stormøder landet over. Mandag den 29. august starter han blandt de syd- og sønderjyske landmænd.
Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) er på vej rundt i landet, til i alt fem stormøder hen over eftersommeren og efteråret.
De syd- og sønderjyske landmænd bliver de første, der kommer til at møde miljø- og fødevareministeren, når han mandag den 29. august i Agerskovhallen stiller op ved det første i rækken af stormøder.
Flere af de markante syd- og sønderjyske landbrugspolitikere har gennem nogen tid ytret ønske om, at landmændene skulle møde »den nye« fødevareminister, som er knapt så lokalt forankret som den forrige minister Eva Kjer Hansen. Det kan nu lade sig gøre, hvis man møder op på Agerskov Kro næste mandag.
Arrangørerne glæder sig til mødet med ministeren - læs denne uges LandbrugSyd.





































