Kvægbruget udfordres på økonomi og driftsform
Eje kontra leje, og fremtidige udfordringer og trends i produktionsformer samt økonomien var blandt emnerne, da KHL forleden havde inviteret til økonomimøde i Kolding for kvægbruget
Hvordan ser fremtiden ud for det økonomisk trængte kvægbrug, og kan man få merværdi ind i mælken? Det var nogle af de spørgsmål, som KHL´s kvægøkonomimøde i Kolding forleden forsøgte at give svaret på.
Driftsøkonomikonsulent hos KHL, Ulrik Simonsen indledte mødet med en status over den økonomiske situation i kvægbruget ud fra regnskaber, og kunne konkludere, at 2016 bliver et horribelt år, dog med tegn på en nogen forbedring i 2017.-
- 2016-regnskaberne er meget dårlige, mens de første budgetterede regnskaber for 2017 ser noget bedre ud, konkluderede Ulrik Simonsen, der vurderer de kommende år for kvægbruget som udfordrende.
Én der på egen krop har mærket konsekvensen af de dårlige tider i kvægbruget, er mælkeproducent 53-årige Tom Larsen fra Gested ved Viborg.
Efter mange som mælkeproducent, med gårdopkøb og udvidelse af besætningen og 25 mand i arbejdede, sluttede det hele for under et år siden med en personlig og selskabsmæssig konkurs.
Konkursen tog dog hverken modet eller lysten til landbrug fra Tom, der i dag er startet op igen med kvægbedrift, som han driver i selskab med sin egen søn i lejede stalde, ligesom han passer køer i andre kvægbedrifter, hvor banken har taget over.
- Konkursen var min egen skyld. Det hjælper ikke at være sur og bitter, lød et af budskaberne fra Tom Larsen, der til gengæld understregede, hvor meget det letter presset, når man er ovre konkursen.
- Fra nu af driver jeg landbrug uden at stifte gæld. Der skal kun tjenes penge, fastslog han.







































