Bejdsning mod bladlus har kun kort virkning
Bejdsning af udsæd mod bladlus i efteråret har nok kun fire ugers virkningstid. - Sprøjtning efter behov er stadig et godt alternativ.
Miljøstyrelsen har som sikkert bekendt netop givet en dispensation til at bruge bejdsemidlet Deter FS 250 til at bejdse vinterbyg og vinterhvede mod angreb af bladlus i efteråret.
Baggrunden er sidste års overraskende kraftige angreb af bladlus, som i dette forår fik især vinterbygmarker – men også mere skjult mange hvedemarker – til at mistrives som følge af angreb af havrerødsot.
Dispensationen er givet til brug ved tidlig såning i risikoområder, hvilket vil sige milde, kystnære områder. Den maksimalt tilladte udsædsmængde beløber sig til 130 kilo pr. hektar.
Cirka fire ugers virkningstid
- Det var imidlertid ikke muligt at få godkendt den høje dosis på 50 gram aktivstof pr.100 kilo udsæd, som anvendes i England, men derimod kun en dosis på 25 gram aktivstof pr. 100 kilo udsæd, oplyser landskonsulent Ghita Cordsen Nielsen fra Seges.
Fra England angives med 50 gram aktivstof pr.100 kilo en virkningstid på seks uger fra såning ved bejdsning med Deter FS 250.
- Der kan ud fra forsøg nok kun påregnes en virkningstid på cirka fire uger herhjemme med 25 gram aktivstof, siger Ghita Cordsen Nielsen.
Læs mere om bejdsning om bladlus i Plantefokus i Effektivt Landbrug tirsdag.





































