Mælkeproducenter er parate til traktordemonstration
Landsforeningen af Danske Mælkeproducenter opfordrer sine medlemmer til at demonstrere
Landsforeningen af Danske Mælkeproducenter (LDM) inviterer i hvert fald til traktordemonstration.
- Tyske mælkeproducenter bruger hele næste uge på at demonstrere deres utilfredshed over den førte politik på mælkeområdet. De kører i traktoroptog med løbende udskiftning fra alle hjørner af landet og samles til sidst i München til en stor, fælles demonstration den 1. september, lyder det fra LDM, der fortsætter:
- I Danmark har vi ikke samme tradition, men Landsforeningen af Danske Mælkeproducenter har valgt at støtte det tyske initiativ ved at køre fra formandens adresse nær Varde til Rendsborg, hvor det tyske optog fra Nordtyskland starter mandag formiddag.
Ifølge LDM er der behov for at råbe politikerne op på alle måder i et opgør mod det, foreningen kalder ”politikernes skalten og valten med mælkemarkedet”.
Interesserede kan slutte sig til hele vejen undervejs til Tyskland – og man kan køre med, så langt man vil.
Kørslen begynder søndag den 23. august med afgang klokken 12.00 fra Vittarpvej 110, Outrup. Turen går herefter blandt andet gennem Gredstedbro og Tønder.