Forening forudser et travlt år
Hos Danske Maskinstationer & Entreprenører (DM&E) peger man på, at klimasikring spiller en større rolle hos kommuner og boligejere
Det forudser man i hvert fald hos brancheforeneingen Danske Maskinstationer & Entreprenører (DM&E), hvor man peger på, at den senere tids voldsomme oversvømmelser har haft væsentlig indflydelse på kommunernes og boligejernes bevidsthed om behovet for klimasikring.
- Det er ikke noget nyt, at de mere ekstreme vejrforhold skaber udfordringer for bygninger og infrastruktur i lavtliggende områder samt steder, hvor større vandløb passerer gennem byer, men øget hyppighed samt større udbredelse af de fortsatte voldsommere hændelser gør, at aktiviteterne med klimasikring vil stige i fremtiden, vurderer konsulent i DM&E Søren Christensen.
Altafgørende undersøgelser
Han tilføjer, at flere initiativer, der vedrører klimasikring, også er med til at øge opmærksomheden på udfordringerne og mulighederne:
- Blandt andet er det gratis klimatjek, som hviler på en aftale mellem Naturstyrelsen, DM&E samt andre brancheforeninger, blevet permanent og udvidet til også at omfatte udlejningsejendomme.
Søren Christensen understreger, at man i forbindelse med klimasikring skal være opmærksom på, at der er mange tiltag i værktøjskassen, som kan udnyttes i forbindelse sikring af ejendomme eller anlæg – og at forundersøgelser og afdækning af problemet er altafgørende.







































