Tysk kæde leder efter danske fødevarer
Danske fødevarevirksomheder har lige nu mulighed for at få produkter på hylderne i stor, tyske supermarkedskæde
- Med cirka 3.400 filialer i Tyskland har Rewe en høj kendskabsgrad og ses som en af de største og mest dominerende supermarkedskæder i Tyskland. Rewe Nord har cirka 600 filialer, som er placeret i det nordlige Tyskland, skriver Eksportrådet på sin hjemmeside.
Her fremgår det, at danske fødevarevirksomheder – i samarbejde med Økologiske Landsforening og Handelskontoret i Hamborg – lige nu har mulighed for at blive præsenteret for Rewe Nord samt deltage i deres promovering af danske varer.
Rewe Nords sortiment består både af konventionelle og økologiske produkter.
- Der lægges stor vægt på kvalitet og innovation, hvorfor Rewe Nord er interesseret i at blive præsenteret for spændende og nye danske produkter, lyder det fra Eksportrådet.