Ser man på Pöttingers forhandlernet, kan man se, at der kun er enkelte forhandlere af de østrigske maskiner på Sjælland.

Men nu kommer der en mere. Pöttinger har nemlig fra dette forår indledt et samarbejde med Saltbæk Agro, som er beliggende mellem Slagelse og Korsør.

Saltbæk Agro har en god historie omkring maskinhandel, men hidtil har hovedvægten ligget mere på brugte maskiner – og nye maskiner, som har været importeret fra Tyskland.

- Det er derfor et skridt i en rigtig retning, hvis man vil noget mere med hensyn til maskinhandel, lyder det fra Kjeld Olesen fra Saltbæk Agro, der fortsætter:

- Saltbæk Agro har også mulighed for at udføre service, garanti, og hvad der ellers hører med.

Det første læs maskiner fra Pöttinger er allerede landet, og indtil videre er reaktionen fra kunderne ifølge Kjeld Olesen, at de kan lide maskinerne. De første maskiner er da også slutsolgt her til starten af græssæsonen.

- Grunden til, at valget faldt på østrigske Pöttinger, var blandt andet det brede program. Ud over det er det klart, at kvaliteten selvfølgelig skal være i orden, konstaterer Kjeld Olesen.