Fødevareproducenter må nu benytte sig af 222 sundhedsanprisninger, når de skal reklamere for produkter – for eksempel ”Jern bidrager til at mindske træthed og udmattelse”. Det oplyser Økologisk Landsforening på sin hjemmeside.

Men ifølge landsforeningen har flere økologiske virksomheder af principielle grunde valgt at sige nej til at bruge de nye muligheder.

- Det er bekymrende at markedsføre fødevarer på den måde. Når man vurderer sundheden, kan man ikke nøjes med at se på den enkelte bestanddel. I stedet skal man se på helheden, både i produktet og i hele det måltid, som produktet indgår i. Ellers bliver det vildledning af forbrugerne, siger medejer af Hanegal Fie Graugaard til Økologisk Landsforening.