Videncentret: Rekordhøj indtjening næste år
Prognoser fra Videncentret for Landbrug viser, at landbruget igen har udsigt til forbedringer af driftsresultaterne
Der er udsigt til rekordhøj indtjening i landbruget – særligt for svin og mink, vurderer Videncentret for Landbrug i en række nye prognoser. Det skriver Effektivt Landbrug onsdag.
For femte år i træk ventes der en forbedring af landbrugets driftsresultater. En gennemsnitlig heltidsbedrift forventes at opnå et driftsresultat på godt 600.000 kroner i 2012 og på 700.000-750.000 kroner i 2013 og 2014.
Det svarer til en fremgang på 200.000-300.000 kroner i forhold til 2011.
Fremgangen bæres i høj grad af produktionsgrenene svin og mink, men også planteavlerne har fremgang, fortalte erhvervsøkonomisk chef i Videncentret for Landbrug Klaus Kaiser tirsdag på en økonomikongres i Kolding.
Du kan læse mere fra kongressen – blandt andet om landbrugets indtjening – i Effektivt Landbrug onsdag.
Her kan du se, hvordan du tegner abonnement.




































