Landbrug & Fødevarer kom ud af 2009 med et overskud på 49 millioner kroner.

Resultatet blev opnået på baggrund af indtægter på 459,3 millioner kroner og en koncernbalance på 1,235 milliarder kroner.

- Overskuddet kan primært tilskrives indtægter som følge af formueafkast, der ligger højere end budgetteret. Det oplyste adm. dir. Carl Aage Dahl, Landbrug & Fødevarer på delegeretmødet i går i Herning.

Uigennemsigtigt
Regnskabsgennemgangen var imidlertid ikke gennemsigtig nok, påpegede Svend Eriksen, Gefion, der to gange gik på talerstolen.

- Vi blev lovet en rationaliseringsbesparelse på 100 millioner kroner som følge af fusionen. Vi har brug for en mere detaljeret regnskabsfremlæggelse, så vi kan gennemskue, hvad pengene går til, og hvad de enkelte sektioner koster at drive, pointerede Svend Eriksen.

Ifølge Carl Aage Dahl er en betydelig del af rationaliseringsgevinsten hentet i brancherne, som følge af sammenlægningen.

- Så en del af jeres besparelse er hentet ude i jeres egne virksomheder, påpegede direktøren. Og mange af vore aktiviteter ville ikke have været mulige uden en fusion. I så fald ville vi have skullet hæve kontingentet betragteligt, konstaterede Carl Aage Dahl.

- Næste år har vi imidlertid brug for, at I synliggøre tallene bedre, pointerede Svend Eriksen, Gefion.