Arla i offensiven igen
Den økonomiske krise fik i 2009 Arla Foods til at trykke på pauseknappen og skære kraftigt ned i forretningen. Nu skruer selskabet igen op for tempoet.
Arla Foods satte sine ambitiøse vækstplaner på pause i 2009. Men nu er selskabet klar til at gå i offensiven igen.
Bestyrelsen har netop godkendt et nyt, offensivt drifts- og investeringsbudget i Arla Foods, der sætter fokus på marketing, kapacitets-udvidelser, men også effektiviseringer. Dermed er Arla i offensiven igen efter et hårdt år.
Målet er højere mælkepris
- Målet er højest mulige mælkepris til landmændene, og det er i et meget prisbevidst marked med store og hurtige udsving. Vi kommer fra et år, hvor vi har brugt mange kræfter på at spare og været lidt i defensiven på grund af den globale økonomiske krise. I 2010 går vi i offensiven og viser kunder og forbrugere verden over, hvad Arla står for, kan og vil, siger adm. direktør Peder Tuborgh.
- Her hjælper koncernstrategien fra 2008 os med at prioritere, hvor vi skal lægge ressourcerne. Investeringer sker ud fra strategien, og internt i organisationen er ressourcerne også fordelt efter en vurdering af, om de støtter strategien om vækst og indtjening til selskabet, siger han.
Højforædling
I 2010 sættes der således fuld fart på udviklingen af de globale varemærker Lurpak® og Castello®, som skal være med til at flytte cirka 250 millioner liter rå mælk fra produktionen af industriprodukter over til produktionen af højtforædlede produkter, som giver en højere indtjening til selskabet.
Også Arla-varemærket og konceptet »Tættere på naturen« vil blive endnu mere synligt i 2010. Men dette kræver massiv markedsføring, og derfor er marketingbudgettet i 2010 øget med 30 procent i forhold til 2009.
Behov for kapacitet
Den øgede marketing-indsats skal øge salget – og dermed produktionen – af Arlas forædlede produkter. Det vil skabe et behov for øget kapacitet i Arlas produktion. Derfor går næsten halvdelen af 2010’s samlede investeringsbudget på 1.843 milliarder kroner til netop kapacitetsudvidelser og strukturtilpasning.
Investeringsniveauet er dobbelt så stort som i 2009 og udgør knap 4 procent af omsætningen.
- Vi har et mål om at omsætte for 75 milliarder kroner i 2015, og der kommer vi ikke hen uden at udvide vores kapacitet ganske betydeligt. Vi sparer alle de steder, vi kan, men vi kan ikke spare os til en øget omsætning. Der skal investeringer til, siger Peder Tuborgh om det største investeringsbudget i koncernens historie.
Effektiviseringer er også en del af strategien, og her lægger budgettet op til en stram styring af udgifterne, så omkostningerne holdes på 2009-niveau.
Fokus på priser
Et grundlæggende fokusområde for Arla Foods i 2010 er at genskabe en bæredygtig indtjening til sine ejere, de knap 8.000 andelshavere i Sverige og Danmark.
- De seneste måneder har vi set et opsving på råvarepriserne – især drevet af mælkeprodukter til industrien. På den baggrund kunne vi hæve afregningen til andelshaverne i oktober og december med i alt 20 øre. Det generelle prisniveau på rå mælk er dog stadig ikke tilstrækkelig til at sikre en bæredygtig mælkeproduktion globalt set. Det kræver et forbedret prisniveau også i detailhandlen, siger Peder Tuborgh.







































