- Tænk, at jeg skulle komme til at opleve, at der bliver givet penge til »landsbyfornyelse«, siger Carsten Abild, Otterup, der er formand for Landsbyerne i Danmark og regionsrådsmedlem i Region Syddanmark. 

- Byerne har fået milliardbeløb gennem de sidste 40 år til byfornyelse, mens vi har argumenteret og nærmest tryglet om at få en lignende ordning på landet.

På finansloven for 2010 er der i en indsatspulje i alt afsat 150 millioner kroner til at fjerne ruiner og få ryddet op på landet. Af disse penge falder der godt 18 millioner kroner på Fyn. Det er kommunerne Assens, Faaborg-Midtfyn, Ærø, Langeland og Nordfyn, der får disse penge.

Genbrug af materialer
- Nu er det så vigtigt at få mest muligt for penge, siger Carsten Abild.  Det kan bedst ske ved, at vi ikke kun fjerner ruinerne af gamle udtjente boliger og driftsbygninger. Vi skal også sørge for, at nedbrydningsmaterialer i videst muligt omfang genbruges.

- Der kan både spares penge til deponi og CO2 ved at genbruge mursten. Vi har såvel ekspertisen som afsætningsmulighederne på Fyn, siger Carsten Abild og peger endvidere på, at nedbrydningsmaterialer kan anvendes til diger og dæmninger på Hindsholm og Nordfyn.

- Jo mere vi genbruger, des mere kan vi få pengene til at række, siger Carsten Abild.  Jeg vil gerne opfordre de fem kommuner til at hjælpe projekterne igennem, så vi ikke blot får ryddet op og gjort det pænere i landsbyerne og det åbne land, men også, at der i det omfang, det overhovedet er muligt, gives byggetilladelser til genopførelse af nye boliger og indretning af renoverede driftsbygninger til erhverv.

Nyt byggeri
- Landboturismen bliver mere og mere udbredt, siger Carsten Abild. Mange stuehuse på nedlagte landbrug kan fint ombygges og udlejes som ferieboliger. Til forskel fra sommerhusområderne kan disse boliger udlejes hele året og dels skabe liv på landet, dels give et pænt dækningsbidrag til ejerne.

- Vi har været alt for restriktive i Danmark med hensyn til at tillade byggeri og erhvervsudvikling på landet. Det hele skulle samles i byerne, og det bremser i virkeligheden for innovation og iværksætteri, som vi har så meget brug for.

Carsten Abild peger ligeledes på, at det at fjerne ruinerne og de forsømte og uskønne boliger også får en social betydning. Saneringsmodne boliger er ofte udlejet til ubemidlede tilflyttere, som er blevet en social belastning for kommunerne.

Attraktive boliger
- De sociale problemer må løses på en anden måde. De forsømte og ofte usunde boliger bør tages ud af boligmarkedet. Det vil gøre det endnu mere attraktivt at bo i landsbyerne for erhvervsaktive børnefamilier eller for dem, der er nået pensionsalderen og gerne vil bo og være en del af landsbyfællesskabet.

Det er Indenrigs- og Socialministeriet, der har fået administrationen af indsatspuljen. På Fyn får Faaborg-Midtfyn Kommune 7.130.000 kroner. Nordfyns Kommune får 5.380.000, Assens Kommune får 4.360.000, Ærø Kommune får 1.215.000 og Langeland 375.000 kroner. For at få del i puljemidlerne skal de fem fynske kommuner også selv til lommerne. De skal tilsammen erlægge knap fem millioner kroner. Dermed er der cirka 23 millioner kroner i indsatspuljen.

- Nu har vi fået begyndt på »landsbyfornyelsen«. Nu skal pengene bruges med omtanke, og så skal vi selvfølgelig sørge for, at der også i de kommende finanslove afsættes penge til det gode formål, siger Carsten Abild.