TÅLMODIGHED: Der vil gå et helt år, inden noteringen vil kunne dække produktionsomkostningerne. Det viser Danske Slagteriers prognose for 2008, som slagteriernes formand, Bent Claudi Lassen offentliggjorde på Dansk Svineproduktions årsmøde i Herning i går.
- Svinenoteringen vil i løbet af 2008 stige til et niveau, hvor der igen er balance mellem notering og omkostninger, udtalte formand for Danske Slagterier, Bent Claudi Lassen, ved Dansk Svineproduktions årsmøde i går i Herning Kongrescenter.
Danske svineproducenter skal tilsyneladende stadig væbne sig med tålmodighed og en god kassekredit. For selvom formandens udmelding var holdt i positive vendinger, kunne formanden kun love dækning af produktionsomkostningerne med udgangen af 2008. Overskuddet må danske svineproducenter vente mere end et år på.
Læs artiklen i sin helhed i Effektivt Landbrug onsdag
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.