Landboforeningernes formand, Peter Gæmelke, mener ikke organisationens køb af bladet Dansk Landbrug ændrer forudsætningerne for en fusion med Dansk Familielandbrug.

I oplægger til fusionen lægges der ellers op til, at man vil rationalisere bladdriften i foreningerne og slå foreningsbladene Landsbladet og Landbrugsmagasinet sammen og kun udgive ét blad.

- Det vil vi sådan set fortsat. Det er på foreningsbladene, der ligger en betydelig besparelse, pointerer Peter Gæmelke.

- Kan det ikke klare sig selv, lukker vi det, formoder jeg. Det skal ikke »belaste« organisationen.

Peter Gæmelke pointerer desuden, at bladet Dansk Landbrug i modsætning til et foreningsblad, der i sagens natur kun kommer til medlemmerne, skal ud til samtlige jordbrugere.

- Derved får vi muligheden for at profilere os over for en gruppe mennesker, vi ellers ikke er i kontakt med. Derved kan vi måske gøre os fortjent til at få flere medlemmer, slutter landboformanden.