<c-os>40 store svineproducenter bag nyt indkøbsselskab
Fra start skal Agro Partnere A/S lave efteruddannelse for 170 medarbejdere og købe ind til landbrug med 8.500 ha, 19.000 søer samt årsproduktion af 700.000 grise
Det bliver resultat af, at knap 40 store svineproducenter fra alle dele af landet har stiftet selskabet Agro Partnere A/S. Disse landmænd har til sammen 170 medarbejdere, 8.500 ha og 19.000 søer, og de producerer 700.000 grise årligt.
Selskabet åbnede sit kontor på havnen i Kolding, mandag den 6. august.
-Agro Partnere A/S er en helt ny form for fælles handels- og uddannelsesselskab. Selskabet skal udelukkende arbejde for aktionærerne. Prisen for at blive aktionær varierer fra 10.000,- kr. til 50.000 kr. afhængig af produktionens størrelse, siger selskabets formand, gårdejer Ole Sloth Nielsen, Gelsted på Fyn.
-Selskabet skal dels forestå indkøb og salg for os aktionærer, men også yde bistand ved rekruttering af vore medarbejdere og arbejde med uddannelse, kompetenceudvikling, erfaringsudveksling og studierejser for såvel medarbejdere som ejere, oplyser formanden.
Alt - fra gødning, korn og foder til maskiner, bygninger og biogasanlæg
-Der er regler for, hvordan vi aktionærer skal bruge selskabet. Vi skal f.eks. melde os til gødningskøb for et år ad gangen, så selskabet véd, hvilke mængder der skal købes, tilføjer Ole Sloth Nielsen.
-Selskabet er allerede stort nok til at kunne operere internationalt. Men, vi er naturligvis interesserede i danske levereandører og i længerevarende samarbejdsaftaler. Vi vil gøre meget for at finde attraktive leverandører af alle produkter, der bruges på svineproducerende landbrug - fra gødning, korn og foder til maskiner, bygninger og biogasanlæg, siger Viggo Rask, der er direktør for Agro Partnere A/S.
Rekuttering, uddannelse, udvikling der er attraktiv for medarbejderne
-Aktionærerne i Agro Partnere A/S ønsker at få planlagt og gennemført programmer for uddannelse af medarbejdere samt bistand til rekruttering og pleje af medarbejdere, oplyser Viggo Rask, og tilføjer:
-Hver medarbejder skal have et program for efteruddannelse, og formålet er selvfølgelig, at det skal være mere attraktivt at være ansat hos en aktionær i Agro Partnere A/S. Den enkelte medarbejder kan få tilbudt en mere alsidig uddannelse på flere forskellige bedrifter.
-Af de 170 medarbejdere udgør elever, mellemledere og ledere en tredjedel i hver kategori. For hver gruppe af medarbejdere samt for ejerne skal der være tilbud om efteruddannelse, erfaringsudveksling og studierejser.
Viggo Rask har været adm. direktør for 3S i Fredericia i ni år, direktør for Hanstholm Fiskemelsfabrik i tre år, forretningsfører i KFK i Vejen og Kolding, produktchef i Sjølund Mølle samt svinebrugskonsulent i Kolding Herreds Landbrugsforening.








































