Underskud på knap 12 mio.: DC-næstformands svineproduktion i betydelig tilbagegang
Den langelandske svineproduktion Rubenlund Agro A/S, der er drevet af næstformanden i Danish Crown, Ulrik Bremholm, har oplevet tab på bundlinjen på 11,8 millioner kroner grundet lavere afregningspriser end forudset.

Rubenholm Agro producerer årligt omkring 85.000 slagtesvin. Arkivfoto
Indtjeningsevnen har været markant udfordret hos svineproduktionen Rubenlund Agro A/S i Tranekær på Langeland.
Virksomheden, der drives af næstformanden i Danish Crown, Ulrik Bremholm, har netop offentliggjort regnskab for 2024. I det afsluttede regnskabsår oplevede man en tilbagegang på bruttofortjenesten fra 26,5 millioner kroner i 2023 til 15,7 millioner kroner i 2024.
Samtidig har man oplevet tab på bundlinjen, hvor årsresultatet er faldet fra 218.775 kroner i 2023 til et underskud på 11,8 millioner kroner.
Ifølge den kortfattede ledelsesberetning for Rubenlund Agro betragtes årets resultat som utilfredsstillende.
Selskabets egenkapital oplevede ligeledes et fald til 65,1 millioner kroner ved regnskabsafslutningen fra 72,1 millioner kroner året før.

Adm. direktør i Rubenlund Agro, Ulrik Bremholm. Arkivfoto
Udfordrende år
Effektivt Landbrug har forsøgt at få en kommentar fra Ulrik Bremholm, men han har henvist til ledelsesberetningen i sit holdingselskab, Bremholm Invest Holding ApS, for yderligere forklaring på årets udvikling.
I dette regnskab er der et underskud på 11,5 millioner kroner, hvilket ledelsen anser for yderst utilfredsstillende.
I ledelsesberetningen oplyses der yderligere, at året har været præget af markante udfordringer inden for planteavl og griseproduktion, samtidig med at energisektoren har leveret det svageste resultat i tre år.
- Slagtegriseproduktionen er udvidet med 40 procent i nybyggeri, men afregningspriserne har ikke fulgt prognoserne på et nødvendigt niveau over produktionsomkostningerne, står der i beretningen.
Selvom 2024 har været et udfordrende år, fastholder Ulrik Bremholm alligevel fokus på langsigtet udvikling og styrkelse af selskabets kerneområder.
- Med strategiske investeringer, effektiv risikostyring og en målrettet tilgang til bæredygtighed arbejder vi for at sikre en robust og fremtidssikret energi og fødevareproducerende virksomhed.
De andre selskaber under Ulrik Bremholm bedriver planteavl og vindmøller, mens selskabet Rubenlund Bacon også beskæftiger sig med svineproduktion. Alt i alt producerer Ulrik Bremholm godt og vel 85.000 slagtesvin årligt og driver planteavl på omkring 1.300 hektar jord på Langeland.