Kan halm, hamp og græs blive til fremtidens byggematerialer – og kan de produceres i Danmark? Det vil Realdania finde svar på.

Foreningen inviterer nu byggevareproducenter, systemleverandører, landbrugsejere og andre aktører til at søge op til 500.000 kroner pr. projekt for at udvikle eller opskalere dansk produktion af biobaserede byggematerialer.

- Brugen af biobaserede materialer i byggeriet er langt fra fremmed for os. De har været en del af dansk byggetradition i århundreder, men blev skubbet til side som følge af industrialiseringen af byggeriet, siger Stig Hessellund, projektchef i Realdania i en pressemeddelelse.

- Vi mangler i dag biobaserede byggematerialer, der er skabt i Danmark. Vi har et stort uudnyttet potentiale, og derfor håber jeg, at mange aktører ønsker at være med til at starte værdikæderne i Danmark, tilføjer han.

Ifølge projektchefen er markedet præget af import, fordi der mangler teknisk dokumentation, stabile værdikæder og investeringer.

Markedet er imidlertid stadig ungt, og samarbejdet mellem landbrug og byggeri er ikke stærkt nok endnu. Men det forsøger man at gøre noget ved, påpeger han.

Business