Stor fremgang: Sydsjællandsk maskinforretning leverer overskud på 16,4 mio.
Den sydsjællandske maskinforretning Bay Christensen A/S, der forhandler og servicerer udstyr og maskiner til entreprenørbranchen og landbruget, har oplevet markant fremgang på bundlinjen i 2025.
Det er bundlinjen for maskinforretningen Bay Christensen A/S, der har hovedsæde i Rønnede, i regnskabsåret 2024/25. Det er en fremgang på knap 84 procent.
Der har ligeledes været fremgang i bruttofortjenesten, der er steget fra 42,1 millioner kroner til 51,8 millioner kroner.
- Årets resultat vurderes af ledelsen som tilfredsstillende, fremgår det af selskabets ledelsesberetning.
Således lander virksomhedens egenkapital på 68,4 millioner kroner.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Virksomheden forhandler bl.a. Giant-minilæssere og Merlo-teleskoplæssere. Billedet er fra sidste års nytårssalg hos Bay Christensen. Foto: Jesper Hallgren