En lav notering og høje omkostninger på foder og energi. Det er en dårlig cocktail, hvis man er i svinebranchen. Og det får nu også en af Danmarks landmandsbanker til at tage konsekvensen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. september 2026
9 min · I går
Politisk opbrud, dyrere kvælstofregulering og lysere udsigter for griseproducenterne. Her er dagens vigtigste landbrugsnyheder.
Ringkjøbing Landbobank oplyser i forbindelse med udgivelsen af sit halvårsregnskab for 2022, at man har valgt at øge nedskrivningsprocenten i svinesektoren til at kunne dække en fjerdedel, 25 procent, af sit udlån i branchen. Foto: Ringkjøbing Landbobank
Jørn Nielsen er bankdirektør med ansvar for landbrugsdelen hos Ringkjøbing Landbobank. Foto: Ringkjøbing Landbobank