18.000 gæster fredag og regnvejr lørdag i Odense
Efter en flot start i solskin er det fynske dyrskue druknet i regn i dag, hvor de bedste dyr blev kåret. Til gengæld er vejrudsigten lovende for skuets sidste dag søndag.
800-års dagen for Dannebrogs fald fra himlen i Estland blev i dag "markeret" sin særegne facon på Det Fynske Dyrskue af kvægdommer Christian Bøgh fra Hobro. Han kårede således en rødbroget besætningsgruppe som vinder inden Dansk Holstein. Det er første gang, rødbrogede holsteinkøer indtager førstepladsen i den prestigefyldte konkurrence foran de sortbrogede.
De tre vinderkøer kommer fra Jens Bo, Roerslev, der også hentede titlen som modelko blandt de ældste holsteinkøer.
Besætningskonkurrencen indenfor RDM blev vundet af Lars Bebe, Bolteskov ved Ringe, og hos jersey vandt Torben Christensen fra Millinge, titlen for første gang. For nogle år siden skiftede han fra holstein til jersey, med købet af besætningen på Steensgaard Gods. Netop for 25 år siden blev den daværende Steensgaard-besætning vinder af besætningskonkurrencen på Det Fynske Dyrskue.
Dyrskuet havde i går ikke mindre end 18.000 gæster, heraf 9.600 børn. Anderledes behersket er tilstrømningen i dag, hvor regnen har silet ned fra morgenstunden.
Dyrskuet i Odense har også åbent i morgen fra klokken 9 til 16, hvor der til gengæld er udsigt til tørvejr og solskin.






































