Grønne hjerter på bøffer og mejeriprodukter
Grise- og kyllingekød har det, og fra 2020 kan forbrugerne nu også købe kalve- oksekød og mejeriprodukter med det statskontrollerede dyrevelfærdsmærke. Det glæder Landbrug & Fødevarer, der er en af samarbejdspartnerne bag mærket, at ordningen nu igen udvides.
Fødevareminister Mogens Jensen har besluttet, at det statslige dyrevelfærdsmærke bliver udvidet, så forbrugerne til næste år kan købe mejeriprodukter med mærket. Derudover skal røde bøffer og hakket oksekød efter planen også prydes med enten et, to eller tre grønne hjerter.
Det bliver rost af Anne Arhnung, administrerende direktør i Landbrug & Fødevarer
- Dyrevelfærdsmærket er allerede velkendt og udbredt blandt forbrugerne. Vi ved fra tidligere undersøgelser, at 71 procent af forbrugerne lægger vægt på dyrevelfærd. Mærket gør det nemmere at købe oksekød og mejeriprodukter fra kvæg med endnu bedre dyrevelfærd. Derfor håber jeg, at forbrugerne vil tage godt imod hjerterne på mælk, yoghurt, bøffer og hakket kød, når de står ved køledisken, siger hun.
Dyrevelfærdsmærket er et samarbejde mellem Miljø- og Fødevareministeriet, landmænd, fødevarevirksomheder, brancheorganisationer, dyreværnsorganisationer og detailhandlen.

































