Det var en tilfreds formand for Agro Nord, Henrik Dalgaard, som kunne byde velkommen til årets fagmesse inden for kvæg i Messecenter Vesthimmerland.
- Endnu en gang i år sprænger vi alle rammer med udstillere og tilmeldte dyr. Man bliver jo af hjertet pavestolt på erhvervets vegne, når man går en tur rundt i maskinhallen og ser den udvikling, vores erhverv endnu engang er et synligt bevis på, sagde formanden og tilføjede:
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · 23. oktober
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · I går
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Formanden for Agro Nord, Henrik Dalgaard, var positiv både overfor årets messe og erhvervets fremtid i det hele taget. - Når man ser på den vanvittig høje kvalitet af vores avlsdyr, viser vi samtidig, at vi har alt det, der skal til for også fortsat at have en stærk mælkeproduktion i Danmark i fremtiden, slog han fast. Foto: Line Brusgaard