Flyvepladser og strandbeskyttelseslinjer bremser minivådområder
Kritikken er de senere år ved jævne mellemrum væltet ned over landbruget for manglende vilje til at indgå i de kollektive virkemidler. Ofte får landmænd dog afslag på deres ansøgninger for at etablere minivådområder, og begrundelserne vækker tit forundring.

Oplandskonsulent Aksel Ravn (th) og landmand Knud Vind Knudsen inspicererede i 2018 placeringen af et nyt minivådområde. De var langt i planerne, men desværre kom en flyveplads cirka to kilometer væk i vejen for projektet. Foto: Seges
Det var især manglende fremdrift i de kollektive virkemidler, der mod slutningen af sidste år fik regeringen til at fremrykke miljøkrav i den målrettede regulering. Fremrykningen betyder, at der i år skal etableres massive 380.000 hektar målrettede efterafgrøder.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her