Økologiske dagligvarer i største fald nogensinde
Forbrugerne går tilsyneladende efter billigere varer end de økologiske, og det kan nu for alvor ses i statistikkerne.

Forbrugernes tendens til i stigende omfang at vende ryggen til de dyrere, økologiske fødevarer, kan nu for alvor ses hos Danmarks Statistik, der beretter om et markant fravalg af økologiske produkter i de danske supermarkeder. Arkivfoto
- Økologien er ramt af de største tilbageslag nogensinde, skriver mediet Finans på baggrund af en ny opgørelse fra Danmarks Statistik, hvor det fremgår, at det økologiske detailsalg er ramt af et historisk hårdt tilbageslag.
Ifølge Danmarks Statistik er værdien af salget af økologiske fødevarer i de danske supermarkeder således faldet fra 16 milliarder kroner i 2021 til 15,5 milliarder kroner i 2022. Det svarer til et fald på 3 procent i kroner og 9 procent i mængder.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her