GMO inficeret raps i Frankrig og Tyskland skal destrueres
Store arealer med rapsfrø graves op og destrueres i både Frankrig og Tyskland, efter fund af GMO. Det giver lidt grobund for at rapsprisen skal yderligere op frem mod sommerens høst.
I går beskrev jeg den tekniske situation for den europæiske rapspris. Min konklusion er fortsat, at du bør være tilbageholden med at sælge din raps, eftersom det tegner på prisstigninger frem mod sommerens høst. Et er hvad teknikken siger og teknikken siger som nævnt, at rapsen skal op i pris på den lange bane. Noget andet er, hvordan det rent fundamental ser ud med den europæiske rapsfrø ude på markerne. Vi ved allerede
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.