Anderledes sådemo i regn og mudder
Det var lidt af en øv-formidddag til at vise såmaskinerne frem, da VKST holdt sådemo ved Ny Lellingegård nær Køge.

Der blev i alt vist 15 såmaskiner frem ved Ny Lellingegård nær Køge. Foto: Alexander Dornwirth
Vejret; alle talte om det, ingen kunne gøre noget ved det. I løbet af natten og morgenen op til den store sådemo var der faldet en hel del vand. Bilisterne gjorde klogt i at holde i siden af vejen, frem for at forsøge at forcere mudderet ved det afmålte parkeringsareal.
Men stort så det ud, da de i alt 15 såmaskiner stod på rad og række foran jordstykkerne ved Ny Lellingegård nær Køge.
Og de mange besøgende fik bestemt også syn for sagn, da de ved hjælp af et båthorn blev gelejdet rundt til alle 15 såmaskiner, mens repræsentanter fra de forskellige maskiner forsøgte at fremhæve egenskaberne ved netop denne model.
Et af de vigtigste værktøjer
Maskinkonsulent Søren Geert Jørgensen fra VKST havde fornøjelsen af at byde velkommen foran forsamlingen af folk fra nær og fjern. Derefter tog maskinkonsulent Christian Rabølle over.
- Såmaskiner er et af vores vigtigste værktøjer. Det viser sig gang på gang, at grundlaget for at vi får et godt udbytte, er, at vi får etableret et godt såbed. Præcist og ensartet, lød det fra Christian Rabølle, som tilføjede:
- Vi har dyrket jorden i tusindvis af år, og derfor kan man sige, at det ikke burde komme bag på nogen, at det er meget vigtigt. Ikke desto mindre kan man hvert eneste år gå ud i marken og finde arealer, som er sået meget uens.
Så bedst, ikke billigst
- For at sætte det på spidsen, skal vi så bedst og ikke billigst. Mit udgangspunkt er, at man hellere må investere 60-80 kroner ekstra pr. hektar for noget optimalt og godt, fremfor at så billigst muligt og så tabe 5-8 hektokilo med noget ringe arbejde, påpegede maskinkonsulenten.
Af de 15 såmaskiner var der tale om 5 rotorsæt og 10 skiveskær-såmaskiner, og der er fordele ved begge typer maskiner, oplyste Christian Rabølle.
- Når såskiverne sidder før pakvalsen, som på Rapid og Multiva boksmaskiner, har man altid rigeligt med vægt til et højt skærtryk. Samtidigt kan sårillerne altid blive lukket til ovenpå såsæden, forklarede han og fortsatte videre:
- På såmaskiner med såskiverne efter pakhjulene bliver kernerne placeret på fast jord og efterharven flytter lidt løs jord over kernerne. Også et godt system, som dog er udfordret under våde og lerede forhold. Her er problemet typisk åbne såriller og øverlig såning.