Økologer kan blive omfattet af målrettet regulering fra 2020
Økologiske arealer er undtaget fra målrettet regulering i 2019, men det er ikke nødvendigvis tilfældet fra 2020, lyder det i et svar fra miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V).
Er man økolog, så ændrer næste års målrettet regulering ikke noget på ens daglige rutiner som landmand. Økologiske arealer er således undtaget fra den målrettede regulering, som her træder i kraft.
Det skyldes, at Miljø- og Fødevareministeriet har vurderet, at den gennemsnitlige udvaskning fra de økologiske arealer i forvejen er lav, og at økologiske arealer allerede er på det gennemsnitli
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I går
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.