- Det er fuldstændigt utilstedeligt, det der foregår. Det er åndsvagt.
Sådan lyder den prompte melding fra Flemming Fuglede, Borupgaard, da han bliver bedt om en udtalelse i forhold til en mulig kommende afgift på kalk.
- Politikerne glemmer, at dansk landbrug har det niveau, vi har, fordi vi gennem generationer har forstået at kalke og mergle, så jorden har de mikroorganismer og næringsstoffer, der er behov for.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Reaktionstallene i jordprøver fra danske marker viser, at forbruget af kalk er for lavt. Og det kan blive værre, hvis der indføres CO2-afgift på kalken. Foto: Camilla Bønløkke
Jens Sproegel, Product Manager, Kongerslev Kalk. Arkivfoto: Line Brusgaard