Nu er det tilladt at destruere efterafgrøder: Spørgsmålet er, om du skal?
Det er lovmæssigt tilladt at destruere efterafgrøder efter den 20. oktober. Seges Innovation giver her deres vurdering af, hvornår det er nødvendig, og hvornår en eventuel pløjning vil være tilstrækkelig.
Siden i mandags (den 20. oktober) er det lovmæssigt tilladt at destruere efterafgrøder.
Har marken ingen problemer med rodukrudt, er der, ifølge Randi Wiborg Hansen, specialkonsulent hos Seges i planteernæring, dog ingen grund til at destruere efterafgrøder om efteråret efter den 20. oktober.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Lad efterafgrøden stå vinteren over hvis muligt. Foto: Erik Hansen
Har du kvik eller rodukrudt, er det ifølge Seges Innovation nødvendigt at bekæmpe med glyphosat, og her får man i efteråret den bedste effekt. Arkivfoto
Foto: Randi Wiborg Hansen
- I pløjede systemer er det ikke nødvendigt at anvende glyphosat til nedvisning af korsblomstrede efterafgrøder med mindre, der er behov for samtidig bekæmpelse af rodukrudt eller meget græsukrudt, siger Carsten Fabricius, afdelingsleder Seges planteværn, der her ses ved et tidligere arrangement om efterafgrøder. Foto: Henriette Lemvig
Hvis marken ikke har problemer med rodukrudt, er der, ifølge Randi Wiborg Hansen, specialkonsulent hos Seges i planteernæring som udgangspunkt ingen grund til at destruere efterafgrøder om efteråret efter den 20. oktober. Foto: Seges Innovation