EU-Kommissionen har afleveret en rapport til EU-Parlamentet om fremtidig brug af nye genteknologier. Rapporten åbner en dør for, at gensaksen Crispr/cas9 kan tages i brug i planteavlen i fremtiden.
Den nuværende GMO-regulering er ikke dækkende i forhold til brugen af genediteringsteknologier som Crispr/Cas9, og de nye genomiske teknologier har potentiale til at kunne bidrage til mere bæredygtig fødevareproduktion.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. september 2026
9 min · I går
Politisk opbrud, dyrere kvælstofregulering og lysere udsigter for griseproducenterne. Her er dagens vigtigste landbrugsnyheder.
Klaus K. Nielsen, udviklingsdirektør i DLF, håber på at den nye EU-rapport om genteknologi kan åbne op for, at man kan bruge gensaksen Crispr/cas9 i planteforædlingen i fremtiden
Med Crispr/cas9-teknologien kan man populært sagt klippe i gener og på den måde ændre deres resistens overfor vejrlig og sygdomme. På den måde kan man mindske brugen af blandt andet sprøjtemidler. Foto: Colourbox