Med risiko for nye regler, der begrænser brugen af udenlandske chauffører, samt hård konkurrence i afregningspris fra øvrige europæiske lande, har udsigten til gode eksportmuligheder for danske halmleverandører været bedre.
Den danske eksport af kornhalm har været præget af stærk konkurrence fra især England, der har oversvømmet det europæiske marked med billig halm, der skulle ud af England i forbindelse med Brexit og deraf mulige eksportbegræsninger.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.