Bladlus kan overføre virussen havrerødsot og er derfor vigtige at bekæmpe, hvis antallet af angrebne planter sået før 25. september overstiger 2-3 procent.
Selvom vi har haft en tør sommer, der ikke har fremmet bladlusene, er det vigtigt at følge forekomsten af bladlus, da de kan overføre havrerødsot.
- Fra i går mandag den 17. september har man i registreringsnettet kunne følge forekomsten af bladlus i vinterbyg og -hvede i tidligt såede marker i milde områder, fortæller Leif Hagelskjær, afdelingschef hos Centrovice.
Virusset overføres i efteråret, men sympto
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.