Ny viden fremmer udviklingen af tørkerobuste sorter
Nye forædlingsmetoder kan nu bruges til at udvikle nye kornsorter, som er robuste og har et højt udbytte.

Landskonsulent Lars Bonde Eriksen, Seges, har store forventninger til genomisk selektion, som er en af de nye forædlingsmetoder, forskerne arbejder med. Foto: Colorbox
For første gang er det vist, at der er forskel på kornsorternes roddybde. Kombineret med en ny effektiv forædlingsmetode, giver det gode muligheder for at skabe planter, som både er robuste og giver højere udbytter.
Forskere, eksperter og forædlere arbejder sammen i projektet Robusta om at forædle planter med større roddybde og højere udbyttepotentialer. Projektleder Lars Bonde Eriksen, landskonsulent hos Seges er tilfreds med de resultater, der tegner sig.
Forædling for dybere rødder
- Vi arbejder på at blive klogere på rodudviklingen ved at samle en række ekspertiser og bruge nye teknikker. Det, vi har lavet i projektet, har ingen gjort før, og vi har skabt ny viden om roddybde og rodvækst. Vi har for første gang vist, at der er forskel på roddybden inden for både byg og hvede. Det er vigtig viden, for det betyder noget for planternes evne til at optage næringsstoffer og klare tørke, siger han.
- Men vi har først og fremmest udviklet nye metoder, som vi kan bruge fremover til at udvikle nye sorter, som er robuste og har et højt udbytte. Det efterspørger landmændene, og det er der brug for i forhold til fremtidens klimaudfordringer.
Forædlerne har hidtil ikke kunnet forædle efter rodvæksten. Det ændrer det nye rodforskningsanlæg RadiMax ved Tåstrup ved. Nu kan roddybden studeres, samtidig med, at der er styr på jordens indhold af vand og næringsstoffer.
Effektiv forædling
Lars Bonde Eriksen har ligeledes store forventninger til genomisk selektion, som er en af de nye forædlingsmetoder, forskerne arbejder med i projektet.
- Med genomisk selektion kan man udvælge de gode gener direkte på DNA’et og samle alle de gode gener i en sort. Det vil øge forædlingsfremskridtet generelt og muliggøre forædling for egenskaber, der vanskeligt lader sig iagttage i marken, som f.eks. rodvækst, siger han og henviser til, at det i høj grad er disse nye forædlingsmetoder, der fremover muliggør forædling for mere robuste sorter, med dybere rødder og bedre udnyttelse af vand og kvælstof.
Brug for stor og stabil fødevareproduktion
Med udsigt til en voksende befolkning i verden, mere ekstremt vejr og behov for at passe godt på næringsstofferne i rodzonen, rammer projektets resultater ind i tidens store udfordringer.
- Der tegner sig nogle meget lovende perspektiver. Eftersom rødderne er forholdsvis uudforskede, rummer de et stort potentiale til at skabe fremskridt hos afgrøderne, siger Lars Bonde Eriksen.