Grovvareselskaberne er enige. Der er for meget økologisk rug på markedet, og det bliver svært at sælge til fornuftige priser. Er det muligt at ændre sædskifteplaner og så en anden afgrøde til kommende sæson, er de ikke i tvivl om, at det er det bedste at gøre.
- Det er nu, at I kan nå at ændre beslutningen. Der er andre muligheder end rug. Prøv nu at opsøge dem.
Således løb budskabet fra økologichef hos DLG, Steffen Blume, da LMO Økologi, Seges og grovvareselskaberne afholdt markedsmøde om situationen i den økologiske planteavl. Og budskabet var klart. Der er et overskud af især økologisk rug, og det kommer til at gå ud over prisen også fremadrettet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
13. oktober 2026
9 min · I går
Spildevand i Folketinget, presset dansk frugt og grønt, intelligent landbrug og nye vilkår for sukkerroer. Få også fristen for gratis afhentning af bigbags.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.