Spredetest afslører ringe effekt på 24 meter spredebredde
Svovlsur ammoniak er en konkurrencedygtig gødningstype, men man risikerer et markant udbyttetab på grund af et dårligt spredebillede. Det viser en test.

12 m fra midten spredes under halvdelen af, hvad arealet lige under gødningssprederen tildeles. Et dårligt spredebillede forventes at give et markant udbyttetab. Fotos: Sagro
I en test blev svovlsur ammoniak spredt på 24 meter og med en mængde på 300 kg/hektar. Der var en svag vind og kraftig morgendis. Testen blev udført med dobbelt overlap, så hele arealet har fået tildelt gødning to gange.
Planterådgiver Jens Nygaard Olesen, Sagro, stod for testen, og han er ikke imponeret af resultatet. Gødningssprederen formår ikke at få den svovlsure ammoniak fordelt ud på den længste distanc
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her