Varmt og tørt vejr giver risiko for angreb af fritfluer i sent sået vårsæd
Især ved sen såning af havre kan der være risiko for angreb af fritfluer. Havre i tidlige bladstadier er især følsom for angreb i varmt og tørt vejr. Majs kan blive hæmmet i vækst ved angreb.
Fritfluerne er især aktive og lægger mange æg, når det er varmt og tørt. De optimale betingelser er ved 20° C, mens 12 °C er minimum, oplyser landskonsulent Ghita Cordsen Nielsen, Seges Innovation.
Ved angreb af fritfluens larve i havre bliver hjerteskuddene gule. Strækningsvæksten udebliver, og planterne får en lav vækst med mange sideskud.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
8. oktober 2026
10 min · I dag
L5 presser landmænd, flere afgrøder undtages, og spildevand kræver svar. Også nyt om økologi, svenske vildsvin og grise med hele haler.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.