- 200 millioner om året er en rigtig god begyndelse
Både hos Landbrug & Fødevarer og Danmarks Naturfredningsforening glæder man sig over, at der i aftalen for finansloven for 2020 er sat flere penge af til jordfordeling og dermed udtagning af lavbundsjorde.

I sidste måned gjorde L&F-formand Martin Merrild det over for miljøminister Lea Wermelin (S) klart, mens de var ude at se et vådområde, som er blevet til efter et jordfordelingsprojekt, at der er behov for flere penge nu og her til jordfordeling. Foto: Lasse Ege Pedersen
Sent mandag aften præsenterede en samlet rød blok sin finanslovsaftale for 2020. Og i forhold til udspillet for et par måneder siden så er der nu skruet op for, hvor mange penge der er afsat til udtagning af landbrugsjord.
For 2020 og hvert af de næste 10 år frem er der afsat 200 millioner kroner, hvilket i alt giver 2 milliarder kroner. I udspillet fra begyndelsen af oktober fra regeringen var der kun afsat 150 millioner kroner til multifunktionel jord
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her