Det oplyser HR- og rekrutteringsrådgiver Sara Macedo, LandboSyd, som arbejder med at rekruttere unge til dansk landbrug fra Brasilien og andre lande uden for EU.

- Der er mangel på arbejdskraft i landbruget, og derfor er vi ganske godt tilfreds med disse lempelser i reglerne. Det er til gavn både for de udenlandske praktikanter fra lande uden for EU og for landmændene, siger Sara Macedo.

Det giver mere ro for alle parter, at et praktikantophold i fremtiden må være her i halvandet år, mener Sara Mecedo. Hun er også godt tilfreds med, at også de lidt ældre studerende får mulighed for et ophold i Danmark, ligesom de kan komme i praktik umiddelbart efter, at uddannelsen er afsluttet. De behøver således ikke tage tilbage til hjemlandet for at afslutte uddannelsen.

Det er udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg, som har udsendt en bekendtgørelse om ændringerne, og Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI) ventes snart at fortælle mere om mulighederne.

Praktikpladser til alle

HR-chef Dennis Calender, LandboSyd, fortæller, at der er mangel på elever og praktikanter i landbruget. Alle elever har en uddannelsesaftale, og de udenlandske praktikanter fortrænger derfor ikke danske landbrugselever.

- Der er praktikpladser til alle danske og udenlandske elever, der går på landets landbrugsskoler i dag, og der mangler elever, der kan udfylde det behov, landbruget har, siger Dennis Calender.

Han glæder sig over ændringerne, der betyder, at der ikke længere er så stor forskel på landbrugspraktikant-ordningen sammenlignet med andre praktikantordninger som der har været tidligere.

Politik